Maharashtra Lok Sabha Election MP List MP Seats Vote and Election Statistics

 

Sixteenth Lok Sabha

 

State : Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Gandhi,Shri Dilip Kumar Mansukhlal BJP
2 Akola Dhotre,Shri Sanjay Shamrao BJP
3 Amravati Adsul, Shri Anandrao SS
4 Aurangabad Khaire,Shri Chandrakant Bhaurao SS
5 Baramati Sule,Smt. Supriya Sadanand NCP
6 Beed Munde,Dr. Pritam Gopinath BJP
7 Bhandara-Gondiya Kukde,Shri Madhukarrao Yashwantrao NCP
8 Bhiwandi Patil,Shri Kapil Moreshwar BJP
9 Buldhana Jadhav,Shri Prataprao SS
10 Chandrapur Ahir, Shri Hansraj Gangaram BJP
11 Dhule Bhamre,Dr. Subhash Ramrao BJP
12 Dindori(ST) Chavan,Shri Harishchandra Deoram BJP
13 Gadchiroli-Chimur(ST) Nete,Shri Ashok Mahadeorao BJP
14 Hatkanangle Shetti,Shri Raju alias Devappa Anna SWP
15 Hingoli Satav,Shri Rajeev Shankarrao INC
16 Jalgaon Patil,Shri A.T. (Nana) BJP
17 Jalna Danve,Shri Raosaheb Patil BJP
18 Kalyan Shinde,Dr. Shrikant Eknath SS
19 Kolhapur Mahadik,Shri Dhananjay Bhimrao NCP
20 Latur(SC) Gaikwad,Dr. Sunil Baliram BJP
21 Madha Patil,Shri Vijaysinh Mohite NCP
22 Maval Barne,Shri Shrirang Appa SS
23 Mumbai South-Central Shewale,Shri Rahul Ramesh SS
24 Mumbai-North Shetty,Shri Gopal Chinayya BJP
25 Mumbai-North-Central Mahajan,Smt. Poonam BJP
26 Mumbai-North-East Dr. Kirit Somaiya, BJP
27 Mumbai-North-West Kirtikar,Shri Gajanan Chandrakant SS
28 Mumbai-South Sawant,Shri Arvind Ganpat SS
29 Nagpur Gadkari,Shri Nitin Jairam BJP
30 Nanded Chavan,Shri Ashok Shankarrao INC
31 Nandurbar(ST) Gavit,Dr. Heena Vijaykumar BJP
32 Nashik Godse,Shri Hemant Tukaram SS
33 Osmanabad Gaikwad,Prof. Ravindra Vishwanath SS
34 Palghar Gavit,Shri Rajendra Dhedya BJP
35 Parbhani Jadhav,Shri Sanjay Haribhau SS
36 Pune Anil (alias Padmakar) Gulabrao, Shirole, Shri BJP
37 Raigad Geete,Shri Anant Gangaram SS
38 Ramtek(SC) Tumane,Shri Krupal Balaji SS
39 Ratnagiri-Sindhudurg Raut,Shri Vinayak Bhaurao SS
40 Raver Khadse,Smt. Raksha Nikhil BJP
41 Sangli Patil,Shri Sanjay(Kaka) Ramchandra BJP
42 Satara Bhonsle,Shri Udayanraje Pratapsingh NCP
43 Shirdi(SC) Lokhande,Shri Sadashiv Kisan SS
44 Shirur Adhalrao Patil, Shri Shivaji SS
45 Solapur(SC) Bansode,Shri Sharadkumar Maruti BJP
46 Thane Vichare,Shri Rajan Baburao SS
47 Wardha Tadas,Shri Ramdas Chandrabhanji BJP
48 Yavatmal-Washim Bhawana Gawali (Patil), Ms. SS
Fifteenth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Gandhi,Shri Dilip Kumar Mansukhlal BJP
2 Akola Dhotre,Shri Sanjay Shamrao BJP
3 Amravati -SC Adsul, Shri Anandrao SS
4 Aurangabad Khaire,Shri Chandrakant Bhaurao SS
5 Baramati Sule,Smt. Supriya Sadanand NCP
6 Beed Munde ,Shri Gopinath Pandurang BJP
7 Bhandara-Gondiya Patel,Shri Praful Manoharbhai NCP
8 Bhiwandi Taware ,Shri Suresh Kashinath INC
9 Buldhana Jadhav,Shri Prataprao SS
10 Chandrapur Ahir, Shri Hansraj Gangaram BJP
11 Dhule Pratap Narayanrao,Shri Sonawane BJP
12 Dindori -ST Chavan,Shri Harishchandra Deoram BJP
13 Gadchiroli-Chimur -ST Kowase,Shri Marotrao Sainuji INC
14 Hatkanangle Shetti,Shri Raju alias Devappa Anna SWP
15 Hingoli Wankhede,Shri Subhash Bapurao SS
16 Jalgaon Patil,Shri A.T. (Nana) BJP
17 Jalna Danve,Shri Raosaheb Patil BJP
18 Kalyan Paranjpe,Shri Anand Prakash SS
19 Kolhapur Mandlik,Shri Sadashivrao Dadoba Ind.
20 Latur -SC Awale ,Shri Jayawant Gangaram INC
21 Madha Pawar,Shri Sharad Chandra Govindrao NCP
22 Maval Babar ,Shri Gajanan Dharmshi SS
23 Mumbai-North Nirupam,Shri Sanjay INC
24 Mumbai-North-Central Dutt,Smt. Priya Sunil INC
25 Mumbai-North-East Patil,Shri Sanjay Dina NCP
26 Mumbai-North-West Kamat,Shri Gurudas INC
27 Mumbai-South Deora,Shri Milind Murli INC
28 Mumbai-South-Central Gaikwad,Shri Eknath Mahadeo INC
29 Nagpur Muttemwar,Shri Vilas Baburao INC
30 Nanded Patil,Shri Bhaskarrao Bapurao INC
31 Nandurbar -ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya INC
32 Nashik Bhujbal,Shri Sameer Magan NCP
33 Osmanabad Patil ,Dr. Padmasinha Bajirao NCP
34 Palghar -ST Jadhav ,Shri Baliram Sukur BVA
35 Parbhani Dudhgaonkar,Shri Ganeshrao Nagorao SS
36 Pune Kalmadi,Shri Suresh INC
37 Raigad Geete,Shri Anant Gangaram SS
38 Ramtek -SC Wasnik,Shri Mukul Balkrishna INC
39 Ratnagiri-Sindhudurg Rane,Dr. Nilesh Narayan INC
40 Raver Jawale,Shri Haribhau Madhav BJP
41 Sangli Patil,Shri Pratik Prakashbapu INC
42 Satara Bhonsle,Shri Udayanraje Pratapsingh NCP
43 Shirdi -SC Wakchaure ,Shri Bhausaheb SS
44 Shirur Adhalrao Patil, Shri Shivaji SS
45 Solapur -SC Shinde,Shri Sushil Kumar Sambhajirao INC
46 Thane Naik,Dr. Sanjeev Ganesh NCP
47 Wardha Meghe,Shri Datta Raghobaji INC
48 Yavatmal-Washim Bhawana Gawali (Patil), Ms. SS
Fourteenth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Gadakh,Shri Tukaram Gangadhar NCP
2 Akola Dhotre,Shri Sanjay Shamrao BJP
3 Amravati Gudhe,Shri Anantrao SS
4 Aurangabad Khaire,Shri Chandrakant Bhaurao SS
5 Baramati Pawar,Shri Sharad Chandra Govindrao NCP
6 Beed Patil,Shri Jaisingrao Gaikwad NCP
7 Bhandara Patle,Shri Shishupal Natthu BJP
8 Buldhana -SC Adsul, Shri Anandrao SS
9 Chandrapur Ahir, Shri Hansraj Gangaram BJP
10 Chimur Shiwankar,Shri Maha Deo Rao BJP
11 Dahanu -ST Shingada,Shri Damodar Barku INC
12 Dhule -ST Chaure,Shri Bapu Hari INC
13 Erandol Patil,Shri Anna Saheb M.K. BJP
14 Erandol More,Shri Vasantrao J. NCP
15 Hingoli Patil,Smt. Suryakanta NCP
16 Ichalkaranji Mane,Smt. Nivedita NCP
17 Jalgaon Mahajan,Shri Y.G. BJP
18 Jalgaon Jawale,Shri Haribhau Madhav BJP
19 Jalna Danve,Shri Raosaheb Patil BJP
20 Karad Patil,Shri Shriniwas Dadasaheb NCP
21 Khed Adhalrao Patil, Shri Shivaji SS
22 Kolhapur Mandlik,Shri Sadashivrao Dadoba NCP
23 Kopargaon Patil,Shri Balasaheb Vikhe INC
24 Kulaba Antulay,Shri Abdul Rehman INC
25 Latur Patil,Smt. Rupatai Diliprao Nilangekar BJP
26 Malegaon -ST Chavan,Shri Harishchandra Deoram BJP
27 Mumbai-North Ahuja,Shri Govinda Arun INC
28 Mumbai-North-Central Gaikwad,Shri Eknath Mahadeo INC
29 Mumbai-North-East Kamat,Shri Gurudas INC
30 Mumbai-North-West Dutt,Smt. Priya Sunil INC
31 Mumbai-North-West Dutt,Shri Sunil INC
32 Mumbai-South Deora,Shri Milind Murli INC
33 Mumbai-South-Central Rawale,Shri Mohan SS
34 Nagpur Muttemwar,Shri Vilas Baburao INC
35 Nanded Patil,Shri Digamber Bapuji BJP
36 Nandurbar -ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya INC
37 Nashik Pingle,Shri Devidas Anandrao NCP
38 Osmanabad -SC Narhire,Smt. Kalpana Ramesh SS
39 Pandharpur -SC Athawale,Shri Ramdas RPI(A)
40 Parbhani Renge Patil,Shri Tukaram Ganpatrao SS
41 Pune Kalmadi,Shri Suresh INC
42 Rajapur Prabhu,Shri Suresh Prabhakar SS
43 Ramtek Mohite,Shri Subodh SS
44 Ramtek Jadhao,Shri Prakash B. SS
45 Ratnagiri Geete,Shri Anant Gangaram SS
46 Sangli Patil,Shri Prakash V. INC
47 Sangli Patil,Shri Pratik Prakashbapu INC
48 Satara Patil,Shri Laxman Rao Pandurang NCP
49 Solapur Deshmukh,Shri Subhash Sureshchandra BJP
50 Thane Paranjpe,Shri Prakash Vishwanath SS
51 Thane Paranjpe,Shri Anand Prakash SS
52 Wardha Wagmare,Shri Suresh Ganpatrao BJP
53 Washim Bhawana Gawali (Patil), Ms. SS
54 Yavatmal Rathod,Shri Harisingh Nasaru BJP

 

Thirteenth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Gandhi,Shri Dilip Kumar Mansukhlal BJP
2 Akola Ambedkar,Shri Prakash Yashwant BBM
3 Amravati Gudhe,Shri Anantrao SS
4 Aurangabad Khaire,Shri Chandrakant Bhaurao SS
5 Baramati Pawar,Shri Sharad Chandra Govindrao NCP
6 Beed Patil,Shri Jaisingrao Gaikwad BJP
7 Bhandara Thakur,Shri Chunni Lal Bhau BJP
8 Buldhana -SC Adsul, Shri Anandrao SS
9 Chandrapur Puglia,Shri Naresh Kumar INC
10 Chimur Diwathe,Shri Namdeo Harbaji BJP
11 Dahanu -ST Wanaga,Shri Chintaman Navsha BJP
12 Dhule -ST Gavit,Shri Ramdas Rupala BJP
13 Erandol Patil,Shri Anna Saheb M.K. BJP
14 Hingoli Mane,Shri Shivaji SS
15 Ichalkaranji Mane,Smt. Nivedita NCP
16 Jalgaon Mahajan,Shri Y.G. BJP
17 Jalna Danve,Shri Raosaheb Patil BJP
18 Karad Patil,Shri Shriniwas Dadasaheb NCP
19 Khed Mohol,Shri Ashok Namdeorao NCP
20 Kolhapur Mandlik,Shri Sadashivrao Dadoba NCP
21 Kopargaon Patil,Shri Balasaheb Vikhe SS
22 Kulaba Thakur,Shri Ramsheth PAWPI
23 Latur Patil,Shri Shivraj V. INC
24 Malegaon -ST Mahale,Shri Haribhau JD(S)
25 Mumbai-North Naik,Shri Ram BJP
26 Mumbai-North-Central Joshi,Shri Manohar SS
27 Mumbai-North-East Dr. Kirit Somaiya, BJP
28 Mumbai-North-West Dutt,Shri Sunil INC
29 Mumbai-South Mehta,Smt. Jayawanti Ben Navinchandra BJP
30 Mumbai-South-Central Rawale,Shri Mohan SS
31 Nagpur Muttemwar,Shri Vilas Baburao INC
32 Nanded Patil,Shri Bhaskar Rao INC
33 Nandurbar -ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya INC
34 Nashik Dhikale,Shri Uttamrao Nathuji SS
35 Osmanabad -SC Kamble,Shri Shivaji Vithalrao SS
36 Pandharpur -SC Athawale,Shri Ramdas Ind.
37 Parbhani Jadhav (Patil),Shri Suresh Ramrao SS
38 Pune Rawat,Shri Pradeep BJP
39 Rajapur Prabhu,Shri Suresh Prabhakar SS
40 Ramtek Mohite,Shri Subodh SS
41 Ratnagiri Geete,Shri Anant Gangaram SS
42 Sangli Patil,Shri Prakash V. INC
43 Satara Patil,Shri Laxman Rao Pandurang NCP
44 Solapur Patil,Shri Pratapsinh Shankar Rao Mohite BJP
45 Solapur Shinde,Shri Sushil Kumar Sambhajirao INC
46 Thane Paranjpe,Shri Prakash Vishwanath SS
47 Wardha Rau,Smt. Prabha INC
48 Washim Bhawana Gawali (Patil), Ms. SS
49 Yavatmal Patil,Shri Uttamrao Deorao INC

 

Twelfth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Patil,Shri Balasaheb Vikhe SS
2 Akola Ambedkar,Shri Prakash Yashwant RPI
3 Amravati Gavai,Shri Ramkrishna Suryabhan RPI
4 Aurangabad Patil,Shri Ramkrishna Baba INC
5 Baramati Pawar,Shri Sharad Chandra Govindrao INC
6 Beed Patil,Shri Jaisingrao Gaikwad BJP
7 Bhandara Patel,Shri Praful Manoharbhai INC
8 Buldhana-SC Wasnik,Shri Mukul Balkrishna INC
9 Chandrapur Puglia,Shri Naresh Kumar INC
10 Chimur Kawade,Prof. Jogendra RPI
11 Dahanu-ST Nam,Shri Shankar Sakharam INC
12 Dhule-ST Ahire,Shri Dhanaji Sitaram INC
13 Erandol Patil,Shri Anna Saheb M.K. BJP
14 Hingoli Patil,Smt. Suryakanta INC
15 Ichalkaranji Awade,Shri Kallappa Baburao INC
16 Jalgaon Patil,Dr. Ulhas Vasudeo INC
17 Jalna Pawar,Shri Uttamsingh R. BJP
18 Karad Chavan,Shri Prithviraj D. INC
19 Khed Mohol,Shri Ashok Namdeorao INC
20 Kolhapur Mandlik,Shri Sadashivrao Dadoba INC
21 Kopargaon Tanpure,Shri Prasad Baburao INC
22 Kulaba Thakur,Shri Ramsheth PAWPI
23 Latur Patil,Shri Shivraj V. INC
24 Malegaon-ST Kahandole,Shri Zambru Mangalu INC
25 Mumbai North Naik,Shri Ram BJP
26 Mumbai North Central Athawale,Shri Ramdas RPI
27 Mumbai North East Kamat,Shri Gurudas INC
28 Mumbai North West Sirpotdar,Shri Madhukar SS
29 Mumbai South Deora,Shri Murli INC
30 Mumbai South Central Rawale,Shri Mohan SS
31 Nagpur Muttemwar,Shri Vilas Baburao INC
32 Nanded Patil,Shri Bhaskar Rao INC
33 Nandurbar-ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya INC
34 Nashik Patil,Shri Madhavrao INC
35 Osmanabad-SC Kamble,Shri Arvind Tulsiram INC
36 Pandharpur-SC Thorat,Shri Sandipan Bhagwan INC
37 Parbhani Warpudkar,Shri Suresh INC
38 Pune Tupe,Shri Vitthal INC
39 Rajapur Prabhu,Shri Suresh Prabhakar SS
40 Ramtek Bhonsle,Smt. Rani Chitralekha INC
41 Ratnagiri Geete,Shri Anant Gangaram SS
42 Sangli Patil,Shri Madan INC
43 Satara Bhonsle,Shri Abhaysinh Shahumaharaj INC
44 Solapur Shinde,Shri Sushil Kumar Sambhajirao INC
45 Thane Paranjpe,Shri Prakash Vishwanath SS
46 Wardha Meghe,Shri Datta Raghobaji INC
47 Washim Naik,Shri Sudhakarrao Rajusing INC
48 Yavatmal Patil,Shri Uttamrao Deorao INC

 

Eleventh Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Shelke,Shri Maruti INC
2 Akola Fundkar,Shri Pandurang Pundalik BJP
3 Amravati Gudhe,Shri Anantrao SS
4 Aurangabad Jaiswal,Shri Pradeep SS
5 Baramati Pawar,Shri Sharad Chandra Govindrao INC
6 Beed Patil,Smt. Rajani Ashokrao BJP
7 Bhandara Patel,Shri Praful Manoharbhai INC
8 Buldhana-SC Adsul, Shri Anandrao SS
9 Chandrapur Ahir, Shri Hansraj Gangaram BJP
10 Chimur Diwathe,Shri Namdeo Harbaji BJP
11 Dahanu-ST Wanaga,Shri Chintaman Navsha BJP
12 Dhule-ST Bagul,Shri Sahebrao BJP
13 Erandol Patil,Shri Anna Saheb M.K. BJP
14 Hingoli Mane,Shri Shivaji SS
15 Ichalkaranji Awade,Shri Kallappa Baburao INC
16 Jalgaon Sarode,Dr. Gunawant BJP
17 Jalna Pawar,Shri Uttamsingh R. BJP
18 Karad Chavan,Shri Prithviraj D. INC
19 Khed Sherkar,Shri Nivrutti INC
20 Kolhapur Gaikwad,Shri Udaysingrao INC
21 Kopargaon Badade,Shri Bhimrao Vishnuji BJP
22 Kulaba Antulay,Shri Abdul Rehman INC
23 Latur Patil,Shri Shivraj V. INC
24 Malegaon-ST Raut,Shri Kachru BJP
25 Mumbai North Naik,Shri Ram BJP
26 Mumbai North Central Athawalay,Shri Narayan Gajanan SS
27 Mumbai North East Mahajan,Shri Pramod BJP
28 Mumbai North West Sirpotdar,Shri Madhukar SS
29 Mumbai South Mehta,Smt. Jayawanti Ben Navinchandra BJP
30 Mumbai South Central Rawale,Shri Mohan SS
31 Nagpur Purohit,Shri Banwari Lal BJP
32 Nanded Kunturkar,Shri Gangadhar INC
33 Nandurbar-ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya INC
34 Nashik Godse,Shri Rajaram SS
35 Osmanabad-SC Kamble,Shri Shivaji Vithalrao SS
36 Pandharpur-SC Thorat,Shri Sandipan Bhagwan INC
37 Parbhani Jadhav (Patil),Shri Suresh Ramrao SS
38 Pune Kalmadi,Shri Suresh INC
39 Rajapur Prabhu,Shri Suresh Prabhakar SS
40 Ramtek Meghe,Shri Datta Raghobaji INC
41 Ratnagiri Geete,Shri Anant Gangaram SS
42 Sangli Patil,Shri Madan INC
43 Satara Naik-Nimbalkar,Shri Hindurao SS
44 Solapur Valyal,Shri Lingraj BJP
45 Thane Paranjpe,Shri Prakash Vishwanath SS
46 Wardha Mude,Shri Vijay Annaji BJP
47 Washim Gawali,Shri Pundlikrao Ramji SS
48 Yavatmal Thakre,Shri Rajabhau(Rajendra) BJP
Tenth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Patil,Shri Yashwantrao Gadakh Congress(I)
2 Ahmednagar Shelke,Shri Maruti Congress(I)
3 Akola Fundkar,Shri Pandurang Pundalik BJP
4 Amravati Patil,Smt. Pratibha Devisingh Congress(I)
5 Aurangabad Save,Shri Moreshwar SS
6 Baramati Thite,Shri Bapusaheb Congress(I)
7 Baramati Pawar,Shri Sharad Chandra Govindrao Congress(I)
8 Baramati Pawar,Shri Ajit Congress(I)
9 Beed Kshirsagar,Smt. Kesharbai Congress(I)
10 Bhandara Patel,Shri Praful Manoharbhai Congress(I)
11 Bombay North Naik,Shri Ram BJP
12 Bombay North Central Dighe,Shri Sharad Congress(I)
13 Bombay North East Kamat,Shri Gurudas Congress(I)
14 Bombay North West Dutt,Shri Sunil Congress(I)
15 Bombay South Deora,Shri Murli Congress(I)
16 Bombay South Central Rawale,Shri Mohan SS
17 Buldhana-SC Wasnik,Shri Mukul Balkrishna Congress(I)
18 Chandrapur Potdukhe,Shri Shantaram Congress(I)
19 Chimur Muttemwar,Shri Vilas Baburao Congress(I)
20 Dahanu-ST Shingada,Shri Damodar Barku Congress(I)
21 Dhule-ST Chaure,Shri Bapu Hari Congress(I)
22 Erandol Patil,Shri Vijay Kumar Naval Congress(I)
23 Hingoli Gundewar,Shri Vilasrao SS
24 Ichalkaranji Mane,Shri Rajaram Alias Balasaheb Shankarrao Congress(I)
25 Jalgaon Sarode,Dr. Gunawant BJP
26 Jalna Tope,Shri Ankushrao Congress(I)
27 Karad Chavan,Shri Prithviraj D. Congress(I)
28 Khed Nawale,Shri Vidura Vithoba Congress(I)
29 Kolhapur Gaikwad,Shri Udaysingrao Congress(I)
30 Kopargaon Kale,Shri Shankarrao Congress(I)
31 Kulaba Antulay,Shri Abdul Rehman Congress(I)
32 Latur Patil,Shri Shivraj V. Congress(I)
33 Malegaon-ST Kahandole,Shri Zambru Mangalu Congress(I)
34 Nagpur Meghe,Shri Datta Raghobaji Congress(I)
35 Nanded Patil,Smt. Suryakanta Congress(I)
36 Nandurbar-ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya Congress(I)
37 Nashik Pawar,Dr. Vasant Nivrutti Congress(I)
38 Osmanabad-SC Kamble,Shri Arvind Tulsiram Congress(I)
39 Pandharpur-SC Thorat,Shri Sandipan Bhagwan Congress(I)
40 Parbhani Deshmukh,Prof. Ashokrao Anandrao SS
41 Pune Joshi,Shri Laxman Sonopant alias Anna Joshi BJP
42 Rajapur Sawant,Shri Sudhir Congress(I)
43 Ramtek Bhonsle,Shri Tejsingh Rao Raje Laxman Rao Congress(I)
44 Ratnagiri Nikam,Shri Govind Rao Congress(I)
45 Sangli Patil,Shri Prakash V. Congress(I)
46 Satara Bhosale,Shri Prataprao Baburao Congress(I)
47 Solapur Sadul,Shri Dharmanna Mondayya Congress(I)
48 Thane Kapse,Prof. Ram BJP
49 Wardha Ghangare,Shri Ramchandra Marotrao CPI(M)
50 Washim Deshmukh,Shri Anantrao Congress(I)
51 Yavatmal Patil,Shri Uttamrao Deorao Congress(I)
Ninth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Patil,Shri Yashwantrao Gadakh Congress(I)
2 Akola Fundkar,Shri Pandurang Pundalik BJP
3 Amravati Deshmukh,Shri Sudam CPI
4 Aurangabad Save,Shri Moreshwar Ind.
5 Baramati Patil,Shri Shankarrao Congress(I)
6 Beed Dhakne,Shri Babanrao Dadaba JD
7 Bhandara Bopche,Dr. Khushal Parasram BJP
8 Bombay North Naik,Shri Ram BJP
9 Bombay North Central Gokhale,Shri Vidyadhar SS
10 Bombay North East Mehta,Smt. Jayawanti Ben Navinchandra BJP
11 Bombay North West Dutt,Shri Sunil Congress(I)
12 Bombay South Deora,Shri Murli Congress(I)
13 Bombay South Central Mahadik,Shri Vamanrao SS
14 Buldhana-SC Kale,Shri Sukhdeo Nandaji BJP
15 Chandrapur Potdukhe,Shri Shantaram Congress(I)
16 Chimur Shiwankar,Shri Maha Deo Rao BJP
17 Dahanu-ST Shingada,Shri Damodar Barku Congress(I)
18 Dhule-ST Bhoye,Shri Reshma Motiram Congress(I)
19 Erandol Patil,Shri Uttamrao Laxmanrao BJP
20 Hingoli Rathod,Shri Uttam B. Congress(I)
21 Ichalkaranji Mane,Shri Rajaram Alias Balasaheb Shankarrao Congress(I)
22 Jalgaon Mahajan,Shri Yadav Shivram Congress(I)
23 Jalna Danwe,Shri Pundlik Hari BJP
24 Karad Chavan,Smt. Premalabai Dajisaheb Congress(I)
25 Khed Bankhele,Shri Kisan Rao JD
26 Kolaba Antulay,Shri Abdul Rehman Congress(I)
27 Kolhapur Gaikwad,Shri Udaysingrao Congress(I)
28 Kopargaon Patil,Shri Balasaheb Vikhe Congress(I)
29 Latur Patil,Shri Shivraj V. Congress(I)
30 Malegaon-ST Mahale,Shri Haribhau JD
31 Nagpur Purohit,Shri Banwari Lal Congress(I)
32 Nanded Kabde,Dr. Venkatesh JD
33 Nandurbar-ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya Congress(I)
34 Nashik Aher,Dr. Daulatrao BJP
35 Osmanabad-SC Kamble,Shri Arvind Tulsiram Congress(I)
36 Pandharpur-SC Thorat,Shri Sandipan Bhagwan Congress(I)
37 Parbhani Deshmukh,Prof. Ashokrao Anandrao SS
38 Pune Gadgil,Shri Vithal Narhar Congress(I)
39 Rajapur Dandavate,Prof. Madhu JD
40 Ramtek Rao,Shri P.V. Narasimha Congress(I)
41 Ratnagiri Nikam,Shri Govind Rao Congress(I)
42 Sangli Patil,Shri Prakash V. Congress(I)
43 Satara Bhosale,Shri Prataprao Baburao Congress(I)
44 Solapur Sadul,Shri Dharmanna Mondayya Congress(I)
45 Thane Kapse,Prof. Ram BJP
46 Wardha Sathe Purushottam,Shri Vasant Congress(I)
47 Washim Deshmukh,Shri Anantrao Congress(I)
48 Yavatmal Patil,Shri Uttamrao Deorao Congress(I)

 

Eighth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Pawar,Shri Balasaheb Congress(I)
25 Karad Chavan,Smt. Premalabai Dajisaheb Congress(I)
26 Khed More,Shri Ramkrishna Congress(I)
27 Kolhapur Gaikwad,Shri Udaysingrao Congress(I)
28 Kopargaon Patil,Shri Balasaheb Vikhe Congress(I)
29 Kulaba Patil,Shri Dinkar Babu Unattached
30 Latur Patil,Shri Shivraj V. Congress(I)
31 Malegaon-ST Bhoye,Shri Sitaram Sayaji Congress(I)
32 Nagpur Purohit,Shri Banwari Lal Congress(I)
33 Nanded Chavan,Shri Ashok Shankarrao Congress(I)
34 Nanded Chavan,Shri SHankarrao Bhaurao Congress(I)
35 Nandurbar-ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya Congress(I)
36 Nashik Mane,Shri Murlidhar Congress(I)
37 Osmanabad-SC Kamble,Shri Arvind Tulsiram Congress(I)
38 Pandharpur-SC Thorat,Shri Sandipan Bhagwan Congress(I)
39 Parbhani Yadav,Shri Ramrao Narayanrao Congress(I)
40 Pune Gadgil,Shri Vithal Narhar Congress(I)
41 Rajapur Dandavate,Prof. Madhu Janata Party
42 Ramtek Rao,Shri P.V. Narasimha Congress(I)
43 Ratnagiri Dalwai,Shri Hussain Congress(I)
44 Sangli Patil,Shri Prakash V. Congress(I)
45 Satara Bhosale,Shri Prataprao Baburao Congress(I)
46 Solapur Kuchan,Shri Gangadhar Sidramappa Congress(I)
47 Thane Gholap,Shri Shantaram Gopal Congress(I)
48 Wardha Sathe Purushottam,Shri Vasant Congress(I)
49 Washim Azad,Shri Ghulam Nabi Congress(I)
50 Yavatmal Patil,Shri Uttamrao Deorao Congress(I)

 

Seventh Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Patil,Shri Chandrabhan Athare Congress(I)
2 Akola Vairale,Shri Madhusudan Congress(I)
3 Amravati Choudhari,Smt. Usha Prakash Congress(I)
4 Aurangabad Saleem,Shri Qazi Congress(I)
5 Baramati Patil,Shri Shankarrao Congress(I)
6 Bhandara Pardhi,Shri Keshaorao Atmaramji Congress(I)
7 Bhir Kshirsagar,Smt. Kesharbai Congress(I)
8 Bombay North Varma,Shri Ravindra Janata Party
9 Bombay North Central Dandavate,Smt. Pramila Madhu Janata Party
10 Bombay North East Swamy,Dr. Subramanian Janata Party
11 Bombay North West Jethmalani,Shri Ram BJP
12 Bombay South Rajda,Shri Ratansinh Janata Party
13 Bombay South Central Bhole,Shri R.R. Congress(I)
14 Buldhana-SC Wasnik,Shri Balkrishna Ramchandra Congress(I)
15 Chandrapur Potdukhe,Shri Shantaram Congress(I)
16 Chimur Muttemwar,Shri Vilas Baburao Congress(I)
17 Dahanu-ST Shingada,Shri Damodar Barku Congress(I)
18 Dhule-ST Bhoye,Shri Reshma Motiram Congress(I)
19 Erandol Patil,Shri Vijay Kumar Naval Congress(I)
20 Hingoli Rathod,Shri Uttam B. Congress(I)
21 Ichalkaranji Mane,Shri Rajaram Alias Balasaheb Shankarrao Congress(I)
22 Jalgaon Mahajan,Shri Yadav Shivram Congress(I)
23 Jalna Pawar,Shri Balasaheb Congress(I)
24 Karad Mohite,Shri Yashawantrao JiJabe Congress(I)
25 Khed More,Shri Ramkrishna Congress(I)
26 Kolhapur Gaikwad,Shri Udaysingrao Congress(I)
27 Kopargaon Patil,Shri Balasaheb Vikhe Congress(I)
28 Kulaba Patil,Shri Ambaji Tukaram Congress(I)
29 Latur Patil,Shri Shivraj V. Congress(I)
30 Malegaon-ST Kahandole,Shri Zambru Mangalu Congress(I)
31 Nagpur Dhote,Shri Jambuwant Bapurao Congress(I)
32 Nanded Chavan,Shri SHankarrao Bhaurao Congress(I)
33 Nandurbar-ST Gavit,Shri Manikrao Hodlya Congress(I)
34 Nandurbar-ST Naik,Shri Surup Singh Hirya Congress(I)
35 Nashik Wagh,Dr. Pratap Congress(I)
36 Osmanabad-SC Sawant,Shri T.M. Congress(I)
37 Pandharpur-SC Thorat,Shri Sandipan Bhagwan Congress(I)
38 Parbhani Yadav,Shri Ramrao Narayanrao Congress(I)
39 Pune Gadgil,Shri Vithal Narhar Congress(I)
40 Rajapur Dandavate,Prof. Madhu JD
41 Ramtek Barway,Shri Jatiram Chaitaram Congress(I)
42 Ratnagiri Parulekar,Shri Bapu Saheb Janata Party
43 Sangli Patil,Shri Vasantrao Congress(I)
44 Sangli Patil,Dr. Shalini V. Congress(I)
45 Satara Chavan,Shri Yashwantrao Balwantrao Congress(U)
46 Solapur Kuchan,Shri Gangadhar Sidramappa Congress(I)
47 Thane Patil,Shri Jagannath BJP
48 Thane Mhalgi,Shri Ramchandra Kashinath BJP
49 Wardha Sathe Purushottam,Shri Vasant Congress(I)
50 Washim Azad,Shri Ghulam Nabi Congress(I)
51 Yavatmal Patil,Shri Uttamrao Deorao Congress(I)

 

Sixth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Shinde,Shri Annasaheb Pandurange Congress
2 Akola Sathe Purushottam,Shri Vasant Congress
3 Amravati Bonde,Shri Nanasaheb Congress
4 Aurangabad Kaldate,Dr. Bapu Janata Party
5 Baramati Kakade,Shri Sambhajirao Sahebrao Janata Party
6 Bhandara Mankar,Shri Laxmanrao Janata Party
7 Bhir Burande,Shri Gangadharappa Maharudrappa CPI(M)
8 Bombay North Gore,Smt. Mrinal Janata Party
9 Bombay North Central Rangnekar,Smt. Ahilya P. CPI(M)
10 Bombay North East Swamy,Dr. Subramanian Janata Party
11 Bombay North West Jethmalani,Shri Ram Janata Party
12 Bombay South Rajda,Shri Ratansinh Janata Party
13 Bombay South Central Kamble,Shri Bapu Chandrasen Janata Party
14 Buldhana-SC Gawai,Shri Daulat Gunaji Unattached
15 Chandrapur Raje,Shriman Vishveshvar Rao (Raja Saheb, Aheri) Janata Party
16 Chimur Thakur,Shri Krishnarao Congress
17 Dahanu-ST Kom,Shri Lyahanu Shidva CPI(M)
18 Dhulia Patil,Shri Vijay Kumar Naval Congress
19 Erandol Patil,Shri Sonusingh Janata Party
20 Hingoli Patil,Shri Chandrakant Janata Party
21 Ichalkaranji Mane,Shri Rajaram Alias Balasaheb Shankarrao Congress
22 Jalgaon Borole,Shri Yashawant Janata Party
23 Jalna Danwe,Shri Pundlik Hari Janata Party
24 Karad Chavan,Smt. Premalabai Dajisaheb Congress
25 Khed Magar,Shri Annasaheb Congress
26 Kolhapur Desai,Shri Dajiba PAWPI
27 Kopargaon Patil,Shri Balasaheb Vikhe Congress
28 Kulaba Patil,Shri Dinkar Babu PAWPI
29 Latur Patil,Shri Udhavrao Sahebrao PAWPI
30 Malegaon-ST Mahale,Shri Haribhau Janata Party
31 Nagpur Avari,Shri Gev. Mancharsha Congress
32 Nanded Dhondge,Shri Keshav Shankar Unattached
33 Nandurbar-ST Naik,Shri Surup Singh Hirya Congress
34 Nashik Hande,Shri Vithalrao Ganpatrao PAWPI
35 Osmanabad-SC Shrangare,Shri Tukaram Sadashiv Congress
36 Pandharpur-SC Thorat,Shri Sandipan Bhagwan Congress
37 Parbhani Deshmukh,Shri Sheshrao Apparao PAWPI
38 Pune Dharia,Shri Mohan Manikchand Janata Party
39 Rajapur Dandavate,Prof. Madhu Janata Party
40 Ramtek Barway,Shri Jatiram Chaitaram Congress
41 Ratnagiri Parulekar,Shri Bapu Saheb Janata Party
42 Sangli Gotkhinde,Shri Annasaheb Congress
43 Satara Chavan,Shri Yashwantrao Balwantrao Congress
44 Solapur Damani,Shri Suraj Ratan Fatehchand Congress
45 Thane Mhalgi,Shri Ramchandra Kashinath Janata Party
46 Wardha Gode,Shri Santoshrao Congress
47 Washim Naik,Shri Vasantrao Phul Singh Congress
48 Yavatmal Jawade,Shri Shridharrao Alias Bhayyasaheb Congress

 

Fifth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Shinde,Shri Annasaheb Pandurange Congress
2 Akola Asghar Husain,Shri K.M. Congress
3 Akola Sathe Purushottam,Shri Vasant Congress
4 Amravati Deshmukh,Shri Krishnarao Gulabrao Congress
5 Aurangabad Palodakar,Shri Manikrao Congress
6 Baramati Khadilkar,Shri Raghunath Keshav Congress
7 Bhandara Dube,Shri Vishmbhardas Jwala Prasad Congress
8 Bhir Pandit,Shri Sayajirao Trimbakrao Congress
9 Bhiwandi Dhamankar,Shri Shrikrishna Vaijnath Congress
10 Bombay Central Deshpande,Smt. Roza Vidyadhar CPI
11 Bombay Central Bhandare,Shri R.D. Congress
12 Bombay Central South Salebhoy,Shri Abdul Kader Congress
13 Bombay North East Kulkarni,Shri Rajaram Gopal alias Raja Congress
14 Bombay North West Gokhale,Shri Hari Ramchandra Congress
15 Bombay South Nirula Kailas,Dr. Narain Congress
16 Buldhana-SC Mahajan,Shri Yadav Shivram Congress
17 Chanda Abdul Shafee,Shri Congress
18 Chimur Thakur,Shri Krishnarao Congress
19 Dahanu-ST Dumada,Shri Laxman Kakadya Congress
20 Dhulia Patil,Shri Chudaman Ananda Rawandale Congress
21 Hatkanangale Kadam,Shri Dattajirao Baburao Congress
22 Jalgaon Patil,Shri Krishnarao Madhavrao Congress
23 Jalna Kale,Shri Baburao Janglu Congress
24 Karad Chavan,Smt. Premalabai Dajisaheb Congress
25 Karad Chavan,Shri Dajisaheb Ramrao Congress
26 Khamgaon-SC Kasture,Shri Arjun Shripat Congress
27 Khed Patil,Shri Anantrao Vithalrao Congress
28 Kolaba Savant,Shri Shankar Rao B. Congress
29 Kolhapur Nimbalkar,Shri Rajaram Dadasaheb Congress
30 Kopargaon Patil,Shri Balasaheb Vikhe Congress
31 Latur Kamble,Shri Tulsiram Dashrath Congress
32 Malegaon-ST Kahandole,Shri Zambru Mangalu INC
33 Nagpur Dhote,Shri Jambuwant Bapurao AIFB
34 Nanded Tarodekar,Shri Venkatarao Babarao Congress
35 Nandurbar-ST Gavit,Shri Tukaram Huraji Congress
36 Nashik Kavade,Shri Bhanudas Ramchandra Congress
37 Osmanabad-SC Patil,Shri Tulsiram Abaji Congress
38 Pandharpur-SC Kamble,Shri Nivruti Satwaji RPI
39 Parbhani Deshmukh,Shri Shivajirao Shankarrao Congress
40 Poona Dharia,Shri Mohan Manikchand Congress
41 Rajapur Dandavate,Prof. Madhu PSP
42 Ramtek Sonar,Dr. Amrut Ganpat Congress
43 Ramtek Hedaoo,Shri Ram Ind.
44 Ramtek Hedaoo,Shri Ram Ind.
45 Ratnagiri Peje,Shri Shantaram Laxman Congress
46 Sangli Gotkhinde,Shri Ganpati Tukaram Congress
47 Satara Chavan,Shri Yashwantrao Balwantrao Congress
48 Solapur Damani,Shri Suraj Ratan Fatehchand Congress
49 Wardha Kadam,Shri Jagjivanrao Ganpatrao Congress
50 Yavatmal Thakre,Shri Sadashivarao Bapuji Congress

 

Fourth Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Patil,Shri Anantrao Vithalrao Congress
2 Akola Asghar Husain,Shri K.M. Congress
3 Amravati Deshmukh,Shri Krishnarao Gulabrao Congress
4 Aurangabad Deshmukh,Shri Bhaurao Dagdurao Congress
5 Baramati Jadhav,Shri Tulshidas Subhanrao Congress
6 Bhandara Mehta,Shri Asoka Congress
7 Bhir Patil,Shri Nana Ramchandra CP
8 Bhiwandi Baswant,Shri Sonubhau Dagadu Congress
9 Bombay Central Bhandare,Shri R.D. Congress
10 Bombay Central South Dange,Shri Shripad Amrit CP
11 Bombay North East Sapre,Smt. Tara Govind Congress
12 Bombay North West Shah,Shri Shantilal Congress
13 Bombay South Fernandes,Shri George SSCP
14 Buldhana-SC Rane,Shri Shivram Rango Congress
15 Buldhana-SC Mahajan,Shri Yadav Shivram Congress
16 Chanda Koushik,Shri K.M. Swatantra Party
17 Chimur Hajarnavis,Shri Ramchandra Matand Congress
18 Dahanu-ST Mukne,H.H. Raja Yeshwantrao Congress
19 Dhulia Patil,Shri Chudaman Ananda Rawandale Congress
20 Hatkanangale Bhonsle,Maharani Vijayamala Rajaram Chhatrapati PAWPI
21 Jalgaon Samadali,Shri S.S. Congress
22 Jalna Jadhav,Shri V.N. Congress
23 Karad Chavan,Shri Dajisaheb Ramrao Congress
24 Khamgaon-SC Kasture,Shri Arjun Shripat Congress
25 Khed Khadilkar,Shri Raghunath Keshav Congress
26 Kolaba Kunte,Shri Dattatraya Kashninath Ind.
27 Kolhapur Mane,Shri Shankararo Dattatraya Congress
28 Kopargaon Shinde,Shri Annasaheb Pandurange Congress
29 Latur Kamble,Shri Tulsiram Dashrath Congress
30 Malegaon-ST Kahandole,Shri Zambru Mangalu Congress
31 Nagpur Deoghare,Shri Narendra Ramchandraji Congress
32 Nanded Tarodekar,Shri Venkatarao Babarao Congress
33 Nandurbar-ST Gavit,Shri Tukaram Huraji Congress
34 Nashik Kavade,Shri Bhanudas Ramchandra Congress
35 Osmanabad-SC Patil,Shri Tulsiram Abaji Congress
36 Pandharpur-SC Sonavane,Shri Tayappa Hari Congress
37 Parbhani Deshmukh,Shri Shivajirao Shankarrao Congress
38 Poona Joshi,Shri S.M. SSCP
39 Rajapur Nath Pai,Shri Bapu PSP
40 Ramtek Sonar,Dr. Amrut Ganpat Congress
41 Ratnagiri Mukerjee,Smt. Sharda Congress
42 Sangli Patil,Shri Sadashiv Daji Congress
43 Satara Chavan,Shri Yashwantrao Balwantrao Congress(U)
44 Solapur Damani,Shri Suraj Ratan Fatehchand Congress
45 Wardha Bajaj,Shri Kamalnayan Jamnalal Congress
46 Yavatmal Patil,Shri Deorao Shioram Congress
Third Lok Sabha
State wise Details

 

Maharashtra
Sl. No. Costituency Name of Member Party
1 Ahmednagar Firodia,Shri Motilal Kundanmal Congress
2 Akola Haq,Shri Mohammad Mohibbul Congress
3 Amravati Deshmukh,Smt. Vimla Congress
4 Amravati Deshmukh,Dr. Punjabrao Shamrao Congress
5 Aurangabad Deshmukh,Shri Bhaurao Dagdurao Congress
6 Baramati Jedhe,Shri Gulabrao Keshavrao Congress
7 Bhandara Hajarnavis,Shri Ramchandra Matand Congress
8 Bhir Mantri,Shri Dwarka Das Congress
9 Bhiwandi Mukne,Shri Yeshwantrao Martandrao Congress
10 Bombay Central North-SC Kajrolkar,Shri Narayan Sadoba Congress
11 Bombay Central South Gandhi,Shri Vithal Balkrishna Congress
12 Bombay City North Menon,Shri V.K. Krishna Congress
13 Bombay City South Patil,Shri Sadashiv Kanoji Congress
14 Buldhana-SC Rane,Shri Shivram Rango Congress
15 Chanda Shaymshah Lal,Shri Ind.
16 Chanda Kannamwar,Smt. G.M.Tai Congress
17 Dhulia Patil,Shri Chudaman Ananda Rawandale Congress
18 Gondia-SC Wasnik,Shri Balkrishna Ramchandra Congress
19 Hatkanangale More,Shri Krishnaji Laxman Congress
20 Jalgaon Patil,Shri Julalsing Shankarrao Congress
21 Jalna Narayanrao,Shri Ramrao Congress
22 Karad Chavan,Shri Dajisaheb Ramrao Congress
23 Khamgaon-SC Bhatkar,Shri Laxmanrao Shrawanji Congress
24 Khed Khadilkar,Shri Raghunath Keshav Congress
25 Kolaba Dighe,Shri Bhaskar Narayan Congress
26 Kolhapur Patil,Shri Vishwanath Tukaram Congress
27 Kopargaon Shinde,Shri Annasaheb Pandurange Congress
28 Latur Kamble,Shri Tulsiram Dashrath Congress
29 Malegaon-ST Jadhav,Shri Madhavrao Laxmanrao Congress
30 Miraj Dafle,Shri Vijayasinhrao Ramarao Congress
31 Nagpur Aney,Dr. Madhav Shrihari Ind.
32 Nanded Jadhav,Shri Tulshidas Subhanrao Congress
33 Nandurbar-ST Valvi,Shri Laxman Vedu PSP
34 Nashik Deshpande,Shri Govind Hari Congress
35 Nashik Chavan,Shri Yashwantrao Balwantrao Congress
36 Osmanabad-SC Patil,Shri Tulsiram Abaji Congress
37 Pandharpur-SC Sonavane,Shri Tayappa Hari Congress
38 Parbhani Deshmukh,Shri Shivajirao Shankarrao Congress
39 Parbhani Yadav,Shri Ramrao Narayanrao Congress
40 Poona More,Shri Shankarrao Shantaram Congress
41 Rajapur Nath Pai,Shri Bapu PSP
42 Ramtek Patil,Shri Madhaorao Bhagwantrao Congress
43 Ratnagiri Mukerjee,Smt. Sharda Congress
44 Satara Kisan Veer,Shri Congress
45 Solapur Kadadi,Shri Madeppa Bandappa Congress
46 Thane Baswant,Shri Sonubhau Dagadu Congress
47 Wardha Bajaj,Shri Kamalnayan Jamnalal Congress
48 Yavatmal Patil,Shri Deorao Shioram Congress

Back to Main Page

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...