Shri Beni Prasad Verma Member of Parliament (MP) from Gonda (Uttar Pradesh) Biodata

Name of Member: Shri Beni Prasad Verma

Political Party: Indian National Congress

Constituency & State: Gonda (Uttar Pradesh)

Lok Sabha Experience: 11,12,13,14,15

 

Fifteenth Lok Sabha

 

Members Bioprofile
Verma, Shri Beni Prasad
Constituency   : Gonda (Uttar Pradesh)
Party Name     : Indian National Congress (INC)
Father’s Name Shri Mohan Lal Verma
Mother’s Name Smt. Ramkali
Date of Birth 11 Feb 1941
Place of Birth Sirauli, Distt. Barabanki (Uttar Pradesh)
Marital Status Married
Date of Marriage 20 May 1956
Spouse’s Name Smt. Malti Devi
No. of Sons 3
No.of Daughters 2
Educational
Qualifications
B.A.,LL.B.
Educated at Lucknow University, Lucknow,Uttar Pradesh
Profession Agriculturist
Social Worker
Permanent Address
(i) Vill. Sirauli, P.O. Gauspur,
Distt. Barabanki-225 001
Uttar Pradesh
Tels. (05241) 282344, 256006
(ii) 1/66, Viram Khand,
Lucknow,
Uttar Pradesh
Present Address
3, Kushak Road,
New Delhi – 110 003
Tels. (011) 23061486, 23062345, 23061477 (O)
23792660, 23013168 (R), 9868180834 (M)
Fax. (011) 23061395 (O), 23013051 (R)
Parliament Address:
Room No. 112-B, Parliament House,
New Delhi – 110001
Tel. (011) 23014714
Positions Held
1974-80 and 1985-95 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly
1974-77 General-Secretary, Bharatiya Kranti Dal, Uttar Pradesh
1977-80 Minister, Jails, Cane Development and Sugar Industry, Govt. of Uttar Pradesh
General-Secretary, Janata Party (J.P.), Uttar Pradesh
1980-84 General-Secretary, Bharatiya Lok Dal (B.L.D.), Uttar Pradesh
1985-89 Deputy Leader, Lok Dal Legislature Party, Uttar Pradesh
1989-91 Minister, Public Works Department, Excise and Parliamentary Affairs, Govt. of Uttar Pradesh
Member, Janata Dal (J.D.) Parliamentary Board
1992 Chief Whip, Janata Dal, Uttar Pradesh
1993-94 Minister, Public Works Department and Parliamentary Affairs, Govt. of Uttar Pradesh
General-Secretary, Samajwadi Party (S.P.)
Chief Whip, S.P. Legislature Party, Uttar Pradesh
1996 Elected to 11th Lok Sabha
1 Jun. 1996- 29 Jun. 1996 Union Minister of State, Parliamentary Affairs
Jun. 1996- Jul. 1996 Union Minister of State, Communications (Independent Charge)
1996-98 Union Cabinet Minister, Communications
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
1998-99 Member, General Purposes Committee
Member, Committee on Finance
Convenor, Sub-Committee `A` on Department of Telecom, Committee on Communications
Member, Consultative Committee, Ministry of Communications
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)
1999-2004 Member, Committee on Home Affairs
Member, General Purposes Committee
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 4th term)
Member, Committee on Home Affairs
Member Committee of Privileges
25 Aug. 2006 Member, Committee of Privileges
5 Aug. 2007 Member, Committee on Rural Development
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (5th term)
Jun. 2009 Member, Panel of Chairmen
31 Aug. 2009 Chairman, Committee on Water Resources
19 Jan 2011 Union Minister of State, (Independent Charge) Steel
July 2011 Union Cabinet Minister, Steel
Special Interests
Agriculture
Favourite Pastime and Recreation
Playing chess
Countries Visited
China, France, Germany, Singapore, Switzerland and U.K.

 


Disclaimer:
These Biodata of present and past Members of Parliament are taken from https://loksabha.nic.in/. Also any reference to the location of a particular State, or Country in the bio-profile of Members (particularly in the columns ‘place of birth’ or ‘Educated at’) is given by the Members themselves while filling up of the Proforma after their election to the Lok Sabha. Any discrepancy in data should be brought to our notice for correction. Our Email: [email protected]

Important Links:

Go to Gonda MP Constituency Page

Go to Uttar Pradesh MP Election Page

Go to Indian Election and Politics Master Page

Go to Yearbook Page

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...