Shri H.K.L. Bhagat Member of Parliament (MP) from East Delhi (Delhi) Biodata

Name of Member: Shri H.K.L. Bhagat

Political Party: Congress (I)

Constituency & State: East Delhi (Delhi)

Lok Sabha Experience: 5,7,8,9

9th Lok Sabha
Members Bioprofile

BHAGAT, SHRI HK.L., M.A., LL.B., [Congress (I)—Delhi, East Delhi, 1989]:  s. of P.N. Bhagat; b. at Montgomery District, West Pakistan, April 4, 1921; ed. at D.A.V. College and Law College, Lahore, Pakistan and D.M. College, Moga, Punjab; m. Asha Bhagat, August, 1948, 1 s. and 2 d.; Lawyer;

Public Offices held:  Chief Parliamentary Secretary Govt of Delhi, 1952; Deputy Mayor, Delhi, 1964—66; Chief Executive Councillor Incharge of  Education, Law, Labour & Transport, Delhi, 1966-67; Union Minister of State, Works & Housing, December 1975—March 1977, Works, Housing & Parliamentary Affairs, September 1982—February  1983; Union Minister of State (Ind. charge) Information & Broadcasting, February 1983—December 1984; Union Minister Of State, Parliamentary Affairs, February 1983—December 1984; Union Minisier, Parliamentary Affairs, December 1984—December 1989; held additional charge of Tourism, September 1985—May 1986; Union Minister, Food & Civil Supplies, May 1986—February 1988; held additional charge of Information & Broadcasting, February 1988—December 1989;

Previous Association with Political Parties:  Gen. Secy. DCC, Delhi, 1970-71, President, PCC(I), Delhi, 1978—83, Member, AICC(I);

Previous Membership:  Fifth Lok Sabha, 1971-77, Seventh Lok Sabha, 1980—84, Eighth Lok Sabha, 1984—89; Legislative Assembly, Delhi, 1952—56;

Committee Experience:  Chairman, various Jt./Select Committees on Bills; Member, Committee of Privileges, Committee on Subordinate Legislation, Business Advisory Committee, Rules Committee, General Purposes Committee, Lok Sabha; Member, Committee on Subordinate Legislation, January 19, 1990;

Delegation to Foreign Countries:  Delegate to International Film Festival, Moscow, 1983, to NAM Information Ministers’ Conference at Djakarta, January 1984 and to the NAM Information & Communication Ministers’ Conference at Cairo, May 1984;

Travels Abroad:  Widely travelled; 

Special Interests:  Reading and writing;

Social Activities:  Associated with a number of social and religious organisations;

Other Information:  Chairman, Delhi Water Supply and Sewage Disposal Undertaking, 1964 and various other Committees of MCD; Gen. Secy. Citizens Central Council; Member, Gandhi Darshan Committee and Shanti Vana Committee;

Permanent Address:  D-14A/14, Model Town, Delhi.


Disclaimer:
These Biodata of present and past Members of Parliament are taken from https://loksabha.nic.in/. Also any reference to the location of a particular State, or Country in the bio-profile of Members (particularly in the columns ‘place of birth’ or ‘Educated at’) is given by the Members themselves while filling up of the Proforma after their election to the Lok Sabha. Any discrepancy in data should be brought to our notice for correction. Our Email: [email protected]

Important Links:

Go to East Delhi MP Constituency Page

Go to NCT of Delhi MP Election Page

Go to Indian Election and Politics Master Page

Go to Yearbook Page

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...