Shri Kirti Vardhan Singh Member of Parliament (MP) from Gonda (Uttar Pradesh) Biodata

Name of Member: Shri Kirti Vardhan Singh

Political Party: Bharatiya Janata Party

Constituency & State: Gonda (Uttar Pradesh)

Lok Sabha Experience: 12,14,16

Sixteenth Lok Sabha

Members Bioprofile
Singh, Shri Kirti Vardhan
Constituency   : Gonda (Uttar Pradesh)
Party Name     : Bharatiya Janata Party(BJP)
Email Address : kirtivardhan[DOT]singh[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in
Father’s Name Shri Anand Singh
Mother’s Name Smt Veena Singh
Date of Birth 01 Mar 1966
Place of Birth Lucknow (Uttar Pradesh)
Marital Status Married
Date of Marriage 16 Nov 2002
Spouse’s Name Smt. Madhushree Singh
Educational
Qualifications
M.Sc. (Geology)
Educated at Lucknow University, Lucknow, Uttar Pradesh
Profession Agriculturist
Permanent Address
Mankapur Kot, Teh. Mankapur,
Dist. Gonda, Uttar Pradesh
09919442444 (M)
Present Address
2, Dr. Bishamber Das Marg,
New Delhi – 110 001
Positions Held
1998 Elected to 12th Lok Sabha
1998-99 Member, Standing Commitee on Industry
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (2nd term)
Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
5 Aug. 2007 Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
23 March, 2009 Resigned on 23 March, 2009
May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (3rd term)
14 Aug. 2014 – 30 April 2015 Member, Committee on Estimates
1 Sep. 2014 onwards Member, Standing Committee on Science & Technology, Environment & Forests
Member, Consultative Committee, Ministry of Defence
19 Oct. 2016 – 31 Aog. 2018 Member, Standing Committee on Chemicals and Fertilizers
1 Sept. 2018 onwards Member, Standing Committee on Commerce
Literary, Artistic & Scientific Accomplishments
Promotion of new techniques in agriculture, tree-plantation and fisheries, successfully counducted a three year pilot project of cage-Farming of fish which was sponsored by the Ford foundation, with the objective of the optimum use of large water bodies and also the equi-distribution of the natural wealth among the weaker and economically backward sections of society
Social And Cultural Activities
Setting-up of a village level organisation of youth to monitor rural development programmes and to work for social causes locally; provided guidance and worked with local NGOs towards conducting programmes for alternative income generation, enviroment friendly methods, especially for people living in the forest-fringe areas; enocuragement of local arts and handicrafts
Special Interests
Conservation of environment, forest, and wild-life; re-establishment of lakes and river systems of the area; monitoring of two migratory bird sanctuaries; rural development; and promotion of education
Favourite Pastime and Recreation
Reading, photography and travelling
Sports and Clubs
Adventure sports, aero-sports (paragliding and micro-lite flying) and water sports
Countries Visited
Bhutan, Japan, Nepal, Thailand and U.S.A.
Other Information
Education is an important issue for him as his district is economically backward and with a low literacy rate; with the object of economic development and upliftment of the weaker sections of the population, constantly tried for improvement in the standard of education being imparted as well as promoting education in the remote and interior areas of his constituency; actively assisted and organized the educated and unemployed youth to establish schools in remote villages and encourage these activities by organising cultural programmes and mobilising local support with the increasing realization of the importance of the education of girls in the rural society, established a Girls Inter college and also a degree college to impart higher education; apart from these, established two institutions, managing two inter colleges, and a higher secondary school

 


Disclaimer:
These Biodata of present and past Members of Parliament are taken from https://loksabha.nic.in/. Also any reference to the location of a particular State, or Country in the bio-profile of Members (particularly in the columns ‘place of birth’ or ‘Educated at’) is given by the Members themselves while filling up of the Proforma after their election to the Lok Sabha. Any discrepancy in data should be brought to our notice for correction. Our Email: [email protected]

Important Links:

Go to Gonda MP Constituency Page

Go to Uttar Pradesh MP Election Page

Go to Indian Election and Politics Master Page

Go to Yearbook Page

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...