Shri Prataprao Jadhav Member of Parliament (MP) from Buldhana (Maharashtra) Biodata

Name of Member: Shri Prataprao Jadhav

Political Party: Shiv Sena

Constituency & State: Buldhana (Maharashtra)

Lok Sabha Experience: 15,16

Sixteenth Lok Sabha

Members Bioprofile
Jadhav, Shri Prataprao
Constituency   : Buldhana (Maharashtra)
Party Name     : Shiv Sena(SS)
Email Address : prataprao[DOT]jadhav[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in
jadhavprataprao25[AT]gmail[DOT]com
Father’s Name Shri Ganpatrao Jadhav
Mother’s Name Smt. Sindhutai Jadhav
Date of Birth 25 Nov 1960
Place of Birth Mehkar, Distt. Buldhana (Maharashtra)
Marital Status Married
Date of Marriage 01 Apr 1983
Spouse’s Name Smt. Rajashri Jadhav
No. of Sons 1
No.of Daughters 1
Educational
Qualifications
B.A. (II year)
Educated at Shri Shivaji College, Chikhili, Buldhana, Maharashtra
Profession Agriculturist
Permanent Address
“Matoshri”, Shivaji Nagar, Mehkar,
Distt. Buldhana, Maharashtra
Tel: (07262) 2247777, 09013180003(M)
Present Address
17, Canning Lane,
New Delhi – 110 001
Telefax. (011) 23072412
Fax: (011) 23072413
Positions Held
1995 – 2009 Member, Maharashtra Legislative Assembly (three terms)
1997-1999 State Minister for Sports, Youth Welfare & Irrigation, Govt. of Maharashtra
2009 Elected to 15th Lok Sabha
31 Aug 2009 Member, Standing Committee on Human Resource Development
1 Dec. 2009 Member, Joint Committee on Office of Profit
Member, Standing Committee on Rural Development
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term)
1 Sep. 2014 – 31 Aug. 2015 Member, Standing Committee on Finance
Member, Consultative Committee, Ministry of Food Processing Industries
12 Sep. 2014 – 8 Jan. 2018 Member, Committee on Welfare of Other Backward Classes
9 Sep. 2015 onwards Member, Standing Committee on Home Affairs
Social And Cultural Activities
(i) Organizing Health, Blood Donation, Yoga, Career Guidance Camps and Agricultural Exhibitions; and (ii) Sponsoring sports like Kabaddi, Kho-kho, Volleyball and Cricket, etc.
Special Interests
(i) Providing Education facilities at the grass-root level specially for girls; (ii) Implementation of economic welfare policies for farmers; and (iii) Social service etc.
Favourite Pastime and Recreation
Agriculture, Reading and Debating, etc.
Sports and Clubs
Kabaddi and Cricket
Countries Visited
Austria, France, Germany, Holland, Switzerland, U.K. and U.S.A.

Disclaimer:
These Biodata of present and past Members of Parliament are taken from https://loksabha.nic.in/. Also any reference to the location of a particular State, or Country in the bio-profile of Members (particularly in the columns ‘place of birth’ or ‘Educated at’) is given by the Members themselves while filling up of the Proforma after their election to the Lok Sabha. Any discrepancy in data should be brought to our notice for correction. Our Email: [email protected]

Important Links:

Go to Buldhana MP Constituency Page

Go to Maharashtra MP Election Page

Go to Indian Election and Politics Master Page

Go to Yearbook Page

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...