Shri Ratanjit Pratap Narain Singh Member of Parliament (MP) from Kushi Nagar (Uttar Pradesh) Biodata

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...

Name of Member: Shri Ratanjit Pratap Narain Singh

Political Party: Indian National Congress

Constituency & State: Kushi Nagar (Uttar Pradesh)

Lok Sabha Experience: 15

 

Fifteenth Lok Sabha

 

Members Bioprofile
Singh, Shri Ratanjit Pratap Narain
Constituency   :Kushi Nagar (Uttar Pradesh)
Party Name     :Indian National Congress (INC)
Email Address :rpn[DOT]singh[AT]nic[DOT]in
Father’s NameLate Shri C. P. N. Singh
Mother’s NameSmt. Mohini Devi
Date of Birth25 Apr 1964
Place of BirthDelhi
Marital StatusMarried
Date of Marriage07 Dec 2002
Spouse’s NameSmt. Sonia Singh
No.of Daughters3
Educational
Qualifications
B.A. (Hons.) History, St. Stephen College, University of Delhi
Permanent Address
The Palace, Padrauna
Distt. – Kushinagar, Uttar Pradesh
Present Address
95, Lodhi Estate,
New Delhi – 110 003
Tels. (011) 24632653 (R), 23092073, 23094054 (O)
Fax. (011) 24649194 (R), 23093549 (O)
Positions Held
1996, 2002 and 2007Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly (three terms)
1997-1999President, Uttar Pradesh Youth Congress
2003-2006Secretary, All India Congress Committee
2009Elected to 15th Lok Sabha (House of the People)
30 May 2009 – 18 Jan 2011Union Minister of State, Road, Transport and Highways
18 Jan. 2011 – 28 Oct. 2012Union Minister of State, Petroleum and Natural Gas and Corporate Affairs
28 Oct. 2012Union Minister of State, Home Affairs
Literary, Artistic & Scientific Accomplishments
Secretary, (i) Sri Aurobindo Society Centre (Padrauna), (ii) Udit Narain Degree College, (iii) Udit Narain Inter College, (iv) Udit Narain Trust
Favourite Pastime and Recreation
Reading, Travelling and Sports
Countries Visited
Australia, Brunei, Cambodia, France, Indonesia, Italy, Kazakhstan, Kuwait, Nepal, Nigeria, Senegal, Singapore, Sri Lanka, Thailand, U.A.E., U.K., U.S.A. and Venezuela
Other Information
Recipient of the Duke of Edinburgh Award (Gold)

 


Disclaimer:
These Biodata of present and past Members of Parliament are taken from https://loksabha.nic.in/. Also any reference to the location of a particular State, or Country in the bio-profile of Members (particularly in the columns ‘place of birth’ or ‘Educated at’) is given by the Members themselves while filling up of the Proforma after their election to the Lok Sabha. Any discrepancy in data should be brought to our notice for correction. Our Email: [email protected]

Important Links:

Go to Kushi Nagar MP Constituency Page

Go to Uttar Pradesh MP Election Page

Go to Indian Election and Politics Master Page

Go to Yearbook Page