Shri Sukhbir Singh Badal Member of Parliament (MP) from Faridkot (SC)(Punjab) Biodata

Name of Member: Shri Sukhbir Singh Badal

Political Party: Shiromani Akali Dal

Constituency & State: Faridkot (SC)(Punjab)

Lok Sabha Experience: 11,12,14

Fourteenth Lok Sabha

Members Bioprofile
Badal, Shri Sukhbir Singh
Constituency   : Faridkot (Punjab)
Party Name     : Shiromani Akali Dal (SAD)
Father’s Name Shri Parkash Singh Badal
Date of Birth 09 Jul 1962
Place of Birth Badal, Distt. Faridkot (Punjab)
Marital Status Married
Date of Marriage 21 Nov 1991
Spouse’s Name Smt. Harsimrat Badal
No. of Sons 1
No.of Daughters 2
Educational
Qualifications
B.A (Hons) Economics, M.A (Economics), M.B.A.
Educated at Panjab University, Chandigarh (Punjab) and California State University, Los Angeles (U.S.A.)
Profession Businessperson
Agriculturist, Social Worker, Artist
Permanent Address
House No. 256, Sector 9-C,
Chandigarh – 160 009
(0172) 2746383
Present Address
12, Safdarjung Road,
New Delhi – 110 001
Tel. (011) 23013562
Positions Held
1996 Elected to 11th Lok Sabha
1996-1997 Member, Committee on Commerce
Member, Consultative Committees, Ministry of External Affairs and Ministry of Commerce
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)
19 March 1998 – Oct. 1999 Union Minister of State, Industry
Feb. 2001-9 April 2004 Member, Rajya Sabha
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha (3rd term)
Member, Committee on Science & Technology, Environment & Forests
Member, Consultative Committee, Ministry of Tourisum
5 Aug. 2007 onwards Member, Committee on Transport, Tourism & Culture
Literary, Artistic & Scientific Accomplishments
Won North Zone clay modelling competition held at Chandigarh
Social And Cultural Activities
Managing a school at Gidder Baha (Punjab)
Special Interests
Tourism and development of constituency
Favourite Pastime and Recreation
Travelling, skeet and trap shooting and making scupltures
Sports and Clubs
Member, (i) Golf Club, Chandigarh; and (ii) President`s Polo Club, New Delhi
Countries Visited
Widely travelled (12 Countries)

Disclaimer:
These Biodata of present and past Members of Parliament are taken from https://loksabha.nic.in/. Also any reference to the location of a particular State, or Country in the bio-profile of Members (particularly in the columns ‘place of birth’ or ‘Educated at’) is given by the Members themselves while filling up of the Proforma after their election to the Lok Sabha. Any discrepancy in data should be brought to our notice for correction. Our Email: [email protected]

 

Important Links:

Go to Faridkot MP Constituency Page

Go to Punjab MP Election Page

Go to Indian Election and Politics Master Page

Go to Yearbook Page

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...