Member of Parliament Dr. M. Thambi Durai

Member of Parliament Dr. M. Thambi Durai

Constituency   :Karur (Tamil Nadu )
Party Name     :All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam(AIADMK)
Father’s NameShri Munisamy Gounder
Date of Birth15 Mar 1947
Place of BirthChinthagampalli, Distt. Krishnagiri (Tamil Nadu)
Marital StatusMarried
Date of Marriage21 Nov 1986
Spouse’s NameDr. (Smt.) Banumathi Thambi Durai
No.of Daughters2
Educational
Qualifications
M.A., M.Phil., M.Litt., Ph.D. (Economics)
Educated at Madras Christian College, Madras University, Chennai,Tamil Nadu
ProfessionAgriculturist
Social Worker
Permanent Address
21-D, Kumarasamy Apartments,
Ramanujam Nagar, Kouai Road,
Karur-639001, Tamil Nadu
Present Address
25, Tuglak Road,
New Delhi – 110 003
Tels. : (011) 23794629, 23795168 (R)
(011) 23034675, 23034694 (O)
Positions Held
1984Elected to 8th Lok Sabha
1985-89Deputy Speaker, Lok Sabha
Chairman, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Chairman, Library Committee
1989Re-elected to 9th Lok Sabha (2nd term)
Member, Panel of Chairmen
1990-91Member, General Purposes Committee
Member, Committee on Estimates
Member, Consultative Committee, Departments of Atomic Energy, Space, Electronics, Ocean Development and Ministry of Science and Technology
1998Re-elected to 12th Lok Sabha (3rd term)
Mar. 1998- Apr. 1999Union Cabinet Minister, Law, Justice and Company Affairs, and Ministry of Surface Transport (Additional charge)
2009Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)
Leader, All India Dravida Munnetra Kazhagam Parliamentary Party
Jun. 2009Member, Panel of Chairmen
6 Aug. 2009 to 30 Apr. 2014Member, Committee on Public Accounts
31 Aug. 2009Member, Standing Committee on Finance
23 Sep. 2009Member, Committee on Government Assurances
Special Invitee, Business Advisory Committee
May, 2014Re-elected to 16th Lok Sabha (5th term)
13 Aug. 2014 onwardsDeputy Speaker, Lok Sabha
1 Sep. 2014 onwardsSpecial Invitee, Business Advisory Committee
15 Sep. 2014 onwardsChairperson, Committee on Private Members` Bills and Resolutions
Chairperson, Budget Committee, Lok Sabha
Chairperson, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)
8 Oct. 2014 onwardsMember, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex
29 Jan. 2015 onwardsMember, General Purposes Committee
Favourite Pastime and Recreation
Social service
Countries Visited
Widely travelled (11 countries); Leader, Indian Parliamentary Delegation to Mauritius, 1987; and Deputy Leader, Indian Parliamentary Delegation to Canada
Other Information
General-Secretary, Madras University Research Scholar`s Association, 1975-78; formerly Lecturer, Management, College of Engineering, Anna University, Madras; Member, (i) Indian Economic Association; and (ii) All India Council for Technical Education, 1990; Student-Secretary, World University Service (WUS), Chennai, 1976-80; and Treasurer, Indian National Committee, World University Service (WUS), Chennai,1982-85

Click here to see Bio Data at http://loksabha.nic.in/

Disclaimer:

The information given herewith about any person is taken from http://loksabha.nic.in/, to the best of our knowledge, true and accurate at the time of publication and is solely for informational and educational purposes. A link to the above mentioned Government Website Page of the particular Member is given herewith for verification. Changing circumstances or alteration of information may not change automatically in our website at any point of time. Any person desirous to change particular information about their data may contact us via email ([email protected]). The Website Entranceindia.com or its parent company accepts no liability for any loss or damage howsoever arising as a result of use or reliance on these Web pages or on the information thereon or in respect of information accessed via any links from the Web pages.

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...