Shri Biren Singh Engti

Latest Govt Job & Exam Updates:

View Full List ...

Shri Biren Singh Engti

Constituency   :Autonomous District (ST) (Assam )
Party Name     :Indian National Congress(INC)
Email Address :birens[DOT]engti[AT]sansad[DOT]nic[DOT]in
shisude[AT]yahoo[DOT]com
Father’s NameLate Shri Kangther Engti
Mother’s NameLate Smt. Banre Tokbipi
Date of Birth02 Mar 1945
Place of BirthBarhoigaon, Distt. Karbi Anglong (Assam)
Marital StatusWidower
Date of Marriage30 Jan 1978
Spouse’s NameLate Smt. Renu Terangpi
No. of Sons2
No.of Daughters1
Educational
Qualifications
M.A., LL.B.
Educated at Gauhati University, Assam
ProfessionAgriculturist
Social Worker
Permanent Address
ITI Colony, Vill. Rongmongwe,
Ward No. 5, P.O. & P.S. Diphu,
Distt. Karbi Anglong – 782 460, Assam
Tel. (03671) 272345, 09868180389 (M)
Present Address
17, Windsor Place, Ferozeshah Road,
New Delhi – 110 001
Telefax : (011) 23782380, 09868180389 (M)
Positions Held
1971Elected to 5th Lok Sabha
Member, Committee on Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
1977Re-elected to 6th Lok Sabha (2nd term)
1980Re-elected to 7th Lok Sabha (3rd term)
1985Re-elected to 8th Lok Sabha (4th term)
12 May 1986 – 4June 1986Deputy Minister, Department of Personnel and Training, Government of India
14 June 1986-14 Feb.1988Deputy Minister, Ministry of Personnel, Public Grievances and Pensions Govt. of India
1987-1989Minister of State, Ministry of Planning and Programme Implementation, Government of India
2004Re-elected to 14th Lok Sabha (5th term)
Member, Committee on Government Assurances
Member, Standing Committee on Home Affairs
Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
President, Karbi Anglong District Congress Committee
5 Aug. 2006 – Aug. 2008Member, Standing Committee on Home Affairs
2009Re-elected to 15th Lok Sabha (6th term)
6 Aug. 2009Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes (2009-2010)
31 Aug. 2009Member, Standing Committee on Agriculture
1 May 2010Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
May, 2014Re-elected to 16th Lok Sabha (7th term)
14 Aug. 2014 – 30 April 2017Member, Committee on Public Undertakings
1 Sep. 2014 onwardsMember, Standing Committee on Rural Development
Member, Consultative Committee, Ministry of Development of North Eastern Region
Social And Cultural Activities
General Secretary, All Assam Karbi Youth Association, 1964 ; working for the socio-economic development of the poor tribal people in general and Karbi people in particular
Special Interests
Travelling abroad, sight-seeing and serving the poor people
Favourite Pastime and Recreation
Visiting hill areas in the constituency and meeting people
Sports and Clubs
Interested in Badminton, Football, Volleyball and Carrom
Countries Visited
France, Poland, U.K., U.S.A. and U.S.S.R.
Other Information
Associated with Assam Pradesh Youth Congress and Pradesh Congress Committee

Click here to see Bio Data at http://loksabha.nic.in/

Disclaimer:

The information given herewith about any person is taken from http://loksabha.nic.in/, to the best of our knowledge, true and accurate at the time of publication and is solely for informational and educational purposes. A link to the above mentioned Government Website Page of the particular Member is given herewith for verification. Changing circumstances or alteration of information may not change automatically in our website at any point of time. Any person desirous to change particular information about their data may contact us via email ([email protected]). The Website Entranceindia.com or its parent company accepts no liability for any loss or damage howsoever arising as a result of use or reliance on these Web pages or on the information thereon or in respect of information accessed via any links from the Web pages.