Charanjeet Singh Rori

Charanjeet Singh Rori

Father’s Name Shri Gurdial Singh
Mother’s Name Smt. Mukhtiar Kaur
Date of Birth 15 Sep 1969
Place of Birth Rori, Distt. Sirsa (Haryana)
Marital Status Married
Date of Marriage 13 Jan 1997
Spouse’s Name Smt. Charanjeet Kaur
No. of Sons 2
Educational
Qualifications
Matric
Profession Agriculturist
Social Worker
Permanent Address
H.No. 207, Village Rori, Teh. Kalawali,
Distt. Sirsa, Haryana-125055
Tel : (01696) 240144
Mob. : 09416531248
Present Address
Flat No. 11, Meena Bagh,
New Delhi-110003
Tel : (011) 23061077
Mob. : 09013869140
Positions Held
2009 – 2014 Member, Haryana Legislative Assembly
May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 – 14 Dec. 2016 Member, Standing Committee on Commerce
Member, Consultative Committee, Ministry of Rural Development, Panchayati Raj and Drinking Water and Sanitation
1 May 2016 onwards Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes
14 Dec. 2016 onwards Member, Standing Committee on Urban Development

 

Social And Cultural Activities
Secretary, Shahid Bhagat Singh Memorial Club, Village – Rori, Sirsa (Haryana)
Favourite Pastime and Recreation
Watching Sports and visiting Historical places and Monuments
Sports and Clubs
Kabaddi and Wrestling
Other Information
Dedicate Social Worker
* Sarpanch, Rori village (2000-2005)
* Member, Zila Parishad, Sirsa (2005-2009)

Mahabir Singh Sindhu

Hon’ble Mr. Justice Mahabir Singh Sindhu

Born on 4th April 1967 in a small agriculturist family and studied upto 10th standard in Government High School of native village Masudpur, District Hisar. Obtained LL.B degree in the year 1992 from Panjab University, Chandigarh and enrolled as an Advocate with the Bar Council of Punjab and Haryana. Practised in Civil, Criminal, Constitutional, and Service Laws, mainly in the High Court of Punjab and Haryana at Chandigarh.
First generation lawyer in the family.
Represented several institutions, Municipal Councils, Government Boards/Corporations i.e. Haryana Public Service Commission, Kurukshetra University, Indian Red Cross Society (Haryana State Branch), Co-operative Banks , BSNL, etc.
In 1999 appointed as Additional Central Government Standing Counsel in the High Court of Punjab and Haryana and in the year 2000, Additional Government Pleader, Union Territory, Chandigarh.
Remained Deputy Advocate General, Haryana from the year 2004-2008.
In September 2008, appointed as Additional Advocate General, Punjab and worked up to December 2009. Thereafter Appointed as Additional Advocate General, Haryana in December 2009 and resigned from A.G. office in February, 2013 and resumed private practice.
In 2016 included in the panel of advocates to represent the High Court as well as subordinate Courts in the state of Punjab, Haryana and Chandigarh (U.T.).
Member of International Law Association (India).
Remained a member of the State Executive Committee, Union Territory, Chandigarh, constituted under Section 19 of the Persons with Disabilities (Equal Opportunities, Protection of Rights and Full Participation) Act, 1995.
Also remained a member of Managing Committee of Indian Red Cross Society, Haryana State Branch, and Finance Committee of IRCS and St.John Ambulance (India), Haryana State Branch, Chandigarh.
Elevated as an Additional Judge of the High Court of Punjab and Haryana at Chandigarh on 10th July, 2017.

Jaspal Singh

Hon’ble Mr. Justice Jaspal Singh

His Lordship was born on 10th October, 1956. Graduated from Government College, Chandigarh and did LLB in the year 1980 from Punjab University, Chadigarh. His Lordship joined judicial service in the State of Punjab in October 1983. Promoted as Additional District & Sessions Judge in February 1999. His Lordship became District & Sessions Judge in April 2008. Elevated as Additional Judge of the Punjab and Haryana High Court with effect from 20.06.2013 and thereafter as Permanent Judge on 19.12.2014